خدای من،خدای همه است
شنبه 2 دی 1396 ساعت 20:34 | نوشته ‌شده به دست مسافر بهمن | ( نظرات )

 

در مسائل حیاتی سپردن مسئولیت به خداوند یعنی سلب مسئولیت از خویش

این جمله سرآغاز وادی چهارم است و خواننده را كه برای اولین بار با چنین پیامی روبرو می‌شود را به یك چالش جدی دعوت می‌کند. برخی مفاهیم ازجمله مفاهیم اعتقادی كه از سنین پایین و به‌واسطه آموزش و تكرار آن در ذهن انسان نقش می‌بندد را نمی‌توان به‌راحتی تغییر داد و این دسته از باورها دقیقاً مانند خطوط کنده‌شده بر دیوارهای سنگی هستند كه پس از چند هزار سال نیز همچنان پابرجا هستند، در برخی موارد كمرنگ می‌شوند اما هستند. در شرایط كشوری مانند ایران كه آموزش‌های مذهبی بسیار سابقه قدیمی دارند و تا همین ٧٠ سال گذشته تنها آموزش رسمی كشور بوده‌اند تأثیر و ماندگاری این مطالب به‌وضوح قابل‌مشاهده است. اینجا روی صحبت ما با اصول و قوانین مذهبی نیست چون نه در حوزه تخصصی ما قرار دارد نه با حرمت‌های كنگره سازگار است. هدف از این نوشتار بررسی روش‌های آموزشی و برداشت‌های غلطی است كه به‌مرور تبدیل به باور و فرهنگ یك جامعه می‌شود.

 

انسان به‌طور ذاتی و فطری خداجو است و از همان آغاز خلقت این مسئله یكی از دغدغه‌های همیشگی بشر بوده است و حضور ر ظهور انواع و اقسام خدایان نیز دلیلی بر این ادعاست. از آن‌طرف هم آمدن پیامبران الهی كه از سوی خداوند مأموریت داشتند كه انسان را باخدای یگانه و قوانین الهی آشنا كنند فصل دیگری از این دفتر را رقم میزند. تا جایی كه امروز اكثر مردم جهان به خداوند اعتقاددارند و در هر گروه و یا دسته‌ای كه باشند می‌دانند كه این جهان را آفریدگاری است خدا نام كه قدرت مطلق است.

نكته مهم و شروع ایراد از همین‌جا آغاز می‌شود یعنی تفسیر همین قدرت مطلق، برداشت غلط و بد از این مطلق بودن قدرت‌پایه گذار آموزشی شد كه درباره آن صحبت خواهیم كرد.اینكه خداوند قدرت مطلق است و همه‌چیز در كف اختیار اوست درست اما این بدان معنی نیست كه قرار است همه‌چیز و همه كارها را خداوند انجام بدهد و ما فقط باید از او بخواهیم اتفاقاً کاملاً عكس این قضیه است این خداوند است كه از ما می‌خواهد و ما باید انجام بدهیم. خداوند این جهان را بر اساس قوانین منظم و منسجم بنا نهاد و بر آن اصولی كامل و بدون تغییر را حاكم نمود و این قوانین برای همه‌کس و در همه‌جا یكسان است و تفاوتی ندارد. خورشید هرروز در همه‌جا طلوع می‌کند و هر شب غروب می‌کند. قوانین فیزیك و شیمی و ریاضیات در همه‌جا یكسان است و همین‌طور قوانین و مقررات اخلاقی و رفتاری نیز برای همه انسان‌ها یكسان است. سایر تفاوت‌هایی كه وجود دارد و به وجود آمده همه به دست خود ما ایجادشده است. اگر گروهی از ما ساكن شمال هستیم و گروهی ساكن جنوب این انتخاب خود انسان بوده است و اگر برخی مکان‌ها از امكانات و مزایای بیشتری برخوردارند به سبب تلاش و كوشش خودشان بوده است. برای رد كردن یك نظریه یك مثال نقض كافی است اگر من درجایی هستم و به سبب اینكه در آنجا به دنیا آمده‌ام از خداوند گلایه می‌کنم و دلایل عدم موفقیت خود را در این میدانم اگر حتی یك نفر باشد كه در موقعیت من توانسته باشد به موفقیت برسد نظریه من باطل است و باید ایراد را در خودم جستجو كنم. این قوانین الهی شامل همه انسان‌ها می‌شود و این طرز و نوع استفاده ما هست كه تعیین‌کننده است.

برخی اوقات بعضی سؤال‌ها كه به‌طور حتم ریشه اهریمنی دارند می‌توانند مسیر افكار ما را منحرف كنند. مثلاً اینكه مگر نه اینكه خداوند قدرت مطلق است پس می‌تواند با یك اشاره اوضاع به‌هم‌ریخته من را سروسامان بدهد چرا این كار را انجام نمی‌دهد؟

ما وقتی صحبت از قوانین ثابت و بدون تغییر می‌کنیم یعنی این‌که هرگز نمی‌شود اصول را بر هم زد و خود خداوند قطعاً بیش از هرکسی به این قوانین پایبند است. پس طرح مسائلی مانند اینكه اگر می‌شود فردا خورشید از غرب طلوع كند جز اتلاف وقت و انحراف فكر حاصل دیگری نخواهد داشت.

برگردیم به اول صحبت خودمان یعنی آموزش غلط، وقتی‌که این برداشت ناصحیح را به‌طور متوالی و طی سال‌ها در ذهن نسل‌هایی تكرار می‌کنیم و مرتب میگوییم كارت را به خدا بسپار اگر خواست انجام می‌دهد به‌نوعی داریم بی‌مسئولیتی را آموزش می‌دهیم وگرنه خداوند برای همه خواسته است و شرایط این خواست را نیز به بهترین شكل فراهم كرده است و ازآنجا به بعد را به خود من سپرده است. از طرفی شرایط ما تابعی است از اعمال و رفتار ما یعنی باید بپذیریم كه آنچه امروز می‌توانیم برداشت كنیم همانی است كه دیروز کاشته‌ایم پس یاد بگیریم كه بد و خوب رفتار خود را به گردن خداوند نیندازیم.

یكی از چیزهایی كه باعث می‌شود ما نسبت به عملكرد خداوند دچار اشتباه بشویم قیاس و مقایسه خودمان با دیگران است برای همین مرتب میگوییم ببین به فلانی چه چیزهایی داده است و به ما نداده است و از این حرف‌ها، اما باید بدانیم ازآنجایی‌که انسان‌ها به لحاظ روحی و شخصیتی با یكدیگر بسیار متفاوت هستند و از همین رو پاداش و مجازات آن‌ها نیز باهم فرق می‌کند. ممكن است چیزی كه موردعلاقه من است برای دیگری كابوس باشد و بالعكس پس گاهی حسرت چیزی را می‌خوریم كه در دست دیگری عذاب بزرگی است.

اما در انتها می‌خواهم نگاهی از زاویه مخالف به این موضوع داشته باشیم كه به‌طور حتم مشكل خیلی ما ازجمله خود من بوده است. من در ابتدای ورود به كنگره وقتی به این وادی رسیدم با خودم گفتم من كه اصلاً به این چیزها اعتقادی ندارم و تا جایی كه به خاطر دارم هرگز كاری را به خدا واگذار نكردم و این موضوع شامل حال من نمی‌شود و این سؤال در ذهنم شكل گرفت پس من چرا به مشكل خوردم؟ اما پاسخ سؤال خودم را امروز میدانم و آن این است كه در ادامه خواهم نوشت.

وقتی یك اصل و یا یك نظریه به اثبات برسد و درست باشد شما از هر طرف و ا. راهی كه آن را بررسی بفرمایید پاسخ همیشه یكی است درست مانند همین مطلب، این درست كه من به‌واسطه اعتقادم هرگز مسئولیتی را به خدا واگذار نكردم اما به دلیل وجود همین خلأ مسئولیت كارهایم را نیز نتوانستم به عهده بگیرم و همه را گردن بی‌نظمی و بی‌عدالتی دنیا و روزگار می‌انداختم و هزار و یك دلیل داشتم كه هر كاری بكنم بی‌فایده است و اساساً این دنیا بیهوده است و هر كاری بكنی به‌جایی نخواهد رسید. همان‌طور كه می‌بینیم اعتقاد بدون دانایی به خداوند تفاوت چندانی بابی اعتقادی ندارد و خروجی هردو یكی است.

خداوندی كه انسان را آفرید و جهان را خلق كرد بدون تردید خواست و لطف و محبتش شامل حال همه شده است و خواست و اراده‌اش برای همه ما محقق شده است و امكان ندارد كار خوب و درست را نخواهد پس اگر جایی کارمان خوب پیش نرفت بهتر است به‌جای انتقاد از عملكرد خداوند از خودمان شروع كنیم و خودمان را نقد كنیم كه صد در صد اشكال و ایراد را همان‌جا پیدا خواهیم كرد مشروط بر آنكه منصفانه و كارشناسانه نگاه كنیم.

مسافر بهمن

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات مرتبط،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهدی جوان یکشنبه 3 دی 1396 17:18
سلام

احسنت و خدا قوت به شما بهمن عزیز

ممنون که دست به قلم شدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: